Yaramazın Öfkesi

Bir zamanlar çok öfkeli ve hırçın bir çocuk varmış. Çocuk sonradan üzülmesine rağmen kolayca öfkelenip hırçınca davranışlar göstermekten ve kırıcı olmaktan kendini alamıyormuş.

Günün birinde yine bir hırçınlık yapmış ve öfkesi yatışıp da üzülmeye başladığı bir zamanda, babası bir torba çivi vermiş bu yaramaz çocuğa. Ne zaman öfkelenip de yanlış bir iş yaparsa, bu çivilerden birini arka bahçedeki çitlere çakmasını söylemiş.

            Aradan günler geçmiş…Çocuğun çite çaktığı çivi sayısı gün geç tikçe  azalmış ve artık çitlere çivi çakmaz olmuş.

            Hemen giderek bu durumu babasına sevinçle anlatmış. Babası bu defa, kendisinden öfkelenmeden durabildiği her an için çivilerden bir tanesini çitlerden sökmesini istemiş.

            Günler haftalar geçmiş ve en sonunda çocuk, babasına bütün çivilerin sökülerek bittiği haberini vermiş. Bunun üzerine babası “Aferin oğlum! İyi bir iş başardın” diyerek, çocuğunun elinden tutup onu çitlerin yanına götürmüş.

            Eliyle çitlerdeki delikleri göstererek “Ama bu çitlerdeki delikleri görüyor musun? İşte o çitler bir daha asla eskisi gibi olmayacaklar” dedikten sonra işin en önemli püf noktasını açıklamış; “öfkelenip de kötü sözler söylediğin veya kötü hareketler yaptığın zaman, insanların kalplerinde işte bu çitlerde gördüğün gibi delikler açmış olursun. Ardından özür dilesen bile, o yaranın izi orada kalır. Onun için özür dileyerek hallederim diye düşünmektense, sonradan özür dilemek zorunda kalacağın bir hareket yapmamaya çalışmalısın”   diyerek oğluna bedeli milyarlarca lira ile ödenemeyecek olan bir ders vermiş.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: