Günahta ısrar etmek

Günah işlemekte ısrar çok tehlikelidir. Günah işlemeği kasd etmek, az işlese dahî, ısrâr etmek olur. Kasd etmek, niyet etmekle, irâde etmekle ve karar vermekle olur. Karar verip bir kerre yaparsa, ısrâr olur. Hiç yapmazsa, devamlı yapmağa kasd etmesi, karar vermesi ısrâr olmaz.
Devamlı yapmağa karar verip ve işleyip de pişman olur, terk ederse ısrâr olmaz. Tekrâr yapıp yine tevbe ederse, ısrâr olmaz. Günde çok kerre yapıp, her birinden sonra tevbe etmek, ısrâr olmaz. Tevbe ederken, günah işlediğine pişman olup üzülmek ve günahdan hemen vaz geçmek ve bir daha yapmamağa karar vermek şartdır. Bu üç şartı yapmadan, yalnız dil ile tevbe etmek, yalancılık olur.
Küçük günahlara ısrâr etmek, büyük günah olur. Bir büyük günahı bir kerre yapmaktan daha büyük olur. Tevbe edince, büyük günah da af olur. Küçük günahı küçük görmek, büyük günahtır.
Küçük günah işlediğini söyliyerek övünmek, büyük günah olur. Küçük günah işliyeni, âlim ve sâlih sanmak da, büyük günah olur. Küçük günah işleyince de, Allahü teâlâdan ve azâbından korkmak lâzımdır. Allahü teâlâdan utanmazsa ve azâb yapılacağını düşünmezse büyük günah olur.
Bunun için bir günah işlenince hemen tevbe, istigfar etmelidir. Tevbeyi geciktirmemelidir. İstigfar etmek, (estagfirullah) demektir. Tevbe, haram işledikten sonra, pişman olup, Allahü teâlâdan korkmak, bir daha yapmamaya azmetmek, karar vermektir. Hadis-i şerifte “Tevbe, günahtan sonra o günahı bir daha yapmamaktır.” Buyuruldu.
Günahtan hemen sonra tevbe etmek farzdır. Tevbeyi geciktirmek de büyük günahtır. Bunun için de, ayrıca tevbe etmek gerekir. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:”Allaha tevbe edin!” (Nur 31) “Allahü teâlâ, tevbe edenleri sever.” (Bekara 222) “Allaha tevbe-i nasuh yapınız!” (Tahrim 8) Nasuh kelimesine 23 mana verilmiştir. Bunlardan en meşhuru günahlara pişman olup, istiğfar etmek ve bir daha işlememeye karar vermektir. Nasuh tevbesinin ne olduğunu soran zata Peygamber efendimiz buyurdu ki: “Tevbe-i nasuh, günahkârın işlediği günahtan pişman olması, Allahtan magfiret dilemesi, bir daha böyle bir günah işlememesi demektir.”
İstigfarın fazileti çok fazladır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: “İstigfar okuyunuz! İmdadınıza yetişirim.” (Hud 52)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: