Mitokondri

Midi-klorian, mitokondri demektir. Mitokondri, vücudumuzdaki hücrelerde yaşayan, bakteri benzeri mikroskopik yapılardır.
Eskiden mitokondri hücreye enerji sağlayan bir “enerji santrali” olarak değerlendiriliyordu. Ancak son yıllarda Schon ve diğer bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, mitokondrinin başka işlevlerini daha ortaya çıkarttı. Star Wars’ta dile getirildiği gibi mitokondrinin gizli güçleri teker teker deşifre ediliyor. Mitokondri, yaşamın kritik kararlarının pek çoğunda son sözü söyleyen bir otorite. Örneğin,
“Annenizin tohum hücrelerinden hangisi olgunlaşarak sizi oluşturan yumurtayı meydana getirecek?” veya ”100 yaşına kadar yaşamanız için gerekli koşullar oluşacak mı?” gibi soruların yanıtları hep mitokondride gizli.
Bu arada Parkinson veya Alzheimer gibi pek çok hastalıkta da önemli bir rol oynayan mitokondri, insanların niçin iki cinsiyetli olduğuna da açıklama getiriyor. İnsan hücresi çekirdeği yaklaşık 10 bin gen içerirken, her bir mitokondride yalnızca 37 gen bulunuyor.

Mitokondrinin üreme sistemi üzerindeki etkisi belki de bilinenden daha karmaşık.

Tek bir cinsin değil, dişi ve erkek gibi iki farklı cinsin ortaya çıkmasının nedeni de mitokondri olabilir.

Mitokondrinin az sayıdaki genleri yalnızca üreme konusunda etkin değildir; bunlar aynı zamanda doğumdan sonra sağlığımızı etkiler. Mitokondri hücrenin yaşam sürecinde çok kritik bir rol oynadığı için, uzmanlar bunların DNA’larındaki mutasyonun hastalıklara neden olabileceğini akıllarına dahi getirmiyorlardı.
1988 yılından bu yana genetikçiler mtDNA’larındaki mutasyonun pek çok hastalığa neden olduğunu keşfettiler. Pek çoğunun, enerji ihtiyacı çok fazla olduğu için kasları veya beyni etkilediği ileri sürülüyor. Yol açtıkları hastalıkların başında mide bulantısı, sağırlık, yoğun bir jimnastikten sonra duyulan yorgunluk, şeker hastalığı, zeka geriliği, felçler, konuşma bozuklukları ve kısa boy geliyor. 37 genin bu kadar çeşitli hastalıklara yol açması oldukça şaşırtıcı. Daha da şaşırtıcı olanı benzer mutasyonların farklı kişilerde farklı hastalıklara yol açması.(1)
‘Gen’ deyip geçmeyelim, genetik o denli geniş bir sahayı kapsar ki, insanın kaş, göz, saç, cilt, karakter yapısı, hastalıkları, kaderi eceli, sait veya şaki oluşu, yani Cennet ve Cehenneme gitmesi, aklınıza gelecek tüm oluşlar, bilgi bankası ismiyle de anılan gen yapısı ile ilgilidir. (2)
Gen konusunda yeterli bilgileri edindiğinizi düşünmeye çalışıyorum. Bu anlatılan ise tamamen farklı bir durum.Anladığıma göre  gen boyutunun altında mitokondiri denilen bir başka gizli bölümün deşifre edilmesidir, ki çok özel bilgileri içermektedir
Mistizmin Evrensel boyutları  içeren kitabında.varlık alemi ile ilgili oluşlar günün şartlarına göre insanların akıllarının algılayabileceği basit ifadelerle anlatılırken, populer bilimin varlığı bugün inanılmazı gerçekleştirmiş Gerek Kur’anın, gerekse Hz.Resulullahın verdiği mesajları deşifre etmeye başlamıştır.
Hz.Muhammedin,

“ Her şey kader iledir!… Hatta acizlik ile zeka ve beceriklilik bile!.. Yahud Beceriklilik ve zeka ile acizlik bile…” (3 ) şeklindeki sözleri, bilimin ulaştığı Mitokondri/Genler deki araştırmalara kaynak teşkil ediyor.

Bugün müspet bilim sayesinde İnsanın Gerçeğini doğru atılan adımlar, bilinmeyeni

bilinir hale getirecek ve malumdan sahip olunan bir ilimin varlığı da söz konusu bile olamayacaktır.

Tasavvuf ehlinin “İlim maluma tabi  değildir “ veya “ ilim maluma tabidir”  şeklindeki sözlerini bir kez daha düşünmenin gereği ortaya çıkıyor.

Kaynakça
( 1 ) Cumhuriyet Bilim
( 2 )  İngiltere’de Güneş Battı
( 3 )  Hadis/Kütübi Sitte

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: