FATİHA ÜZERİNE MÜLAHAZALAR-4

Kur’ân’ın İhtiva Ettiği Mânalar İtibariyle Tarifi:

Kur’ân şu kâinat kitabı’nın bir tercümesidir. Evet, kâinat bir kitaptır, Sırlarıyla, sayfalarıyla, muntazam olarak dizilen bu kitabı okuyacak bir mütalâacı gerekmektedir. O mütalâacı da insan ve bu kitabın tefsiri de Kur’ân’dır. Kâinat’ın büyük ve derin mânâsını, onun geniş sîmâsından kavrayamayan insana, Allah, Kitab-ı Kâinat’ın tercümesi olan Kur’ân’ı ihsan etmiştir. Biz kâinatın geniş sayfasında ve safhalarında birdenbire göremediğimiz bu büyük mânâları fihrist halinde Kur’ân-ı Mûciz-ül Beyânda görebiliriz. Bu insan’a aynı zamanda ayrı bir rahmettir. Zira kâinatı yaratan Allah’tır. Kâinat kitabını konuşturan da Allah’tır. Allah’tan başkalarının kâinat hakkındaki hükmü yanlış olduğu gibi, insan hakkındaki hükümleri de yanlıştır. Kâinat; Kâinatullah, Kur’ân; Kelâmullah, insan da; Abdullah’tır. Bu üçünün birbiriyle münasebetini tesis eden de ALLÂH’dır. (1)
 
——————————————————————————–

(1)Hikmet Işık, Fatiha Üzerine Mülahazalar, Nil Yayınları: 23.

Kur’an Kainat Kitabının Tefsiridir

“Biz onlara, ufuklarda ve kendi nefislerinde ayetlerimizi göstereceğiz ki, o Kur’ân’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbin herşeye şahit olması yetmez mi?”
Yani “(insanlar hangi ilmin hangi dalında ihtisas yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar, açık ve seçik olarak) âfâkta ve kendi nefislerindeki âyetlerimizi onlara gösterece­ğiz”(1) Mahiyet-i insaniyetin abes olmadığını, gelişi güzel gelmediğini, bu mevzuda ortaya atılan faraziye ve hipotezlerin ciddi bir dayanağı bulunmadığını, insan muammasının altında bir kısım hakikatler bulunduğunu ve bulunacağını ilim onlara söyleyecek ve onlar da bu hakikatları kendi nefislerinde hissedeceklerdir. Kâinatı çeşitli yönleriyle inceleyen âlimler, hakikati açık seçik inceledikleri zaman onlar da herşeyin hakikatini apaçık göreceklerdir.                      
      

Hak onlar için tebeyyün edip apaçık ortaya çıkacak ve onlar da anlayacaklar.
“Evet,   onlara,   Allah’ın   herşeye   hâzır   ve   nazır olması, herşeyi görüp   her şeye   şahit olması yetmez mi?…” (2)
 
——————————————————————————–

(1) Fussilet, 53.

(2) Hikmet Işık, Fatiha Üzerine Mülahazalar, Nil Yayınları: 24.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: