Kur’an-ı Kerime göre, münafıkların özellikleri nelerdir

Kur’an-ı Kerimde münafıkların sıfatları şöyle zikredilmektedir:

1-Münafık kalben hastadır. “onların kalplerinde bir hastalık vardır” (Bakara suresi,10).

2-Münafık, yalancıdır. ” Yalan söylemeleri sebebiyle, onlar için elim bir azab vardır” (Bakara suresi, 10)

3-Münafık, bozguncudur, işi gücü fesat çıkarmaktır. “Onlara, ‘yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde, ‘biz ancak ıslahçılarız’ derler. Dikkat edin, onlar bozguncuların ta kendileridir. Lakin farkında değillerdir.” (Bakara suresi, 11-12)

4-Münafık, seviyesizdir. Kendi seviyesizliğinden, ehl-i imanı seviyesiz kişiler olarak değerlendirir. “Onlara, ‘insanların iman ettiği gibi siz de iman edin’ denildiğinde, ‘biz seviyesiz insanlar gibi mi inanacağız’ derler. Doğrusu, seviyesiz olanlar kendileridir. Lakin bilmezler.” (Bakara suresi, 13)

5-Münafık, iki yüzlüdür. Kendisinde şahsiyet zaafı vardır. “İman edenlerle karşılaştıklarında, ‘biz iman ettik’ derler. Şeytanlarıyla yalnız kaldıklarında ‘biz sizinleyiz, biz ancak (onlarla) alay etmekteyiz’ derler.” (Bakara suresi, 14)

6-Münafık, alaycıdır. Ehl-i imanlaalay etmek, dinin mukaddes değerleriyle eğlenmek, bozulmuş ruhlarına büyük bir lezzet verir.

7-Münafık, hidayeti verip dalaleti, cenneti verip cehennemi satın alan bir nasipsizdir. “İşte onlar, hidayete karşılık dalaleti satın almışlardır. Onların ticareti kar etmemiş, doğru yolu da bulamamışlardır.” (Bakara suresi,16)

8-Münafık, manen sağır, dilsiz ve kördür. Gerçekleri duyamaz, söyleyemez, göremez. “Onlar sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler…” (Bakara suresi, 18)

9-Münafık, korkaktır. Her an enselenme telaşıyla işine devam eden hırsız gibidir. “Onlar, her gürültüyü aleyhlerine zannederler.” (Münafıkun suresi, 4) “Hain, korkak olur” kaidesince, her an sırları acığa çıkacak endişesiyle korku ve kuşku içindedirler. (1)

10- Münafık, yalan yere yeminden kaçınmaz. “Münafıklar sana geldiğinde ‘şehadet ederiz ki, sen Allah’ın Resulüsün’ dediler… Yeminlerini bir kalkan edindiler” (Münafikun suresi, 1-2)

11-Münafık, çoğu kere tahsilli bir insandır. Söz söylemesini iyi becerir. “Onları gördüğünde, kalıpları hoşuna gider. Konuşsalar, sözlerine kulak verirsin. Sanki onlar, dayanmış kerestelerdir.” (Münafikun suresi, 4) Oturdukları yerde dayanmış ahşap keresteler gibi, dışları düzgün, endamları süzgün, hareketsizce oturur, kurulurlar. Lakin içleri boş kuru tahtalara benzerler, öyle ruhsuzdurlar. (2)

12-Münafık, zora hiç gelemez. Bu noktada savaşlar, iyi bir ayıraçtır. Hz. Peygamber devrindeki Uhud, Hendek Savaşları, Tebük Seferi, bunun canlı örnekleriyle doludur.
Kaynaklar:
1-Yazır, VII, 5001-5002
2-Yazır, VII, 5001-5002

Şadi Eren (Doç Dr.)
sorularlaislamiyet.com

Reklamlar

One Response to Kur’an-ı Kerime göre, münafıkların özellikleri nelerdir

  1. merve dedi ki:

    çok güzelll ama biraz daha kısa olsa tam süper olacak bi deödevimi burdan yaptım yazmaktan kollarım koptu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: