Saçlar

Sızıntı

Bugün, kurşun, kadmium, krom gibi maddelerin saçlardaki miktarı tayin edilebilmektedir. Hatta kişi yüksek dozda metal alsa, bunun hangi zamanda alındığı dahi tesbit edilebilmektedir.

Şöyle ki; Saç enine 4 ‘e bölünür, her bölümdeki metal oranı doze edilir.

Mesela, şu anda tarih, 5. Eylül. 1981 olsun. Saçı 2 cm. olan birinin saçını incelediğimizi farz edelim.

Saçı dörde bölersek her parça 0,5 cm. dir. Saçın günde 1/3 mm. büyüdüğünü hatırlarsak, 0,5 cm.lik saçın 15 güne tekabül edeceğini anlarız. (2. parçada x maddesi yüksek olsun.) Buna göre 2 cm.lik saç, 60 günde büyür. Yani saçın şu andaki ucu 5. Temmuz. 1981’de başını deriden çıkarmıştır.

Böylece, x maddesinin 20. Temmuz – 5. Ağustos tarihleri arasında yüksek olduğunu tesbit etmiş oluruz.

Saç 4’e değil de daha da çok parçaya bolüne bilirse, zaman aralıkları daralır, daha isabetli tarih elde edilir.

Bu usul ile saç parçalarının tetkiki, atmosfer kirlenme seyrinin takibini de sağlamaktadır. Bu inceleme hayvan kılları üzerinde de olabilir.

Araştırmacılar bazı hastalıklara bağlı olarak saçlarda değişik nisbetlerde bulunan maddeleri de tespite ve doze etmeğe çalışmıştır. Mişigandaki Wayne Üniversitesinden Dr. Ananda S. Prasad, saçların incelenmesiyle, beslenmedeki çinko yetersizliğinin tesbit edilebileceğini göstermiştir. Bu yetersizlik, hususiyle çocukların bünye ve cinsî gelişmeleri için çok mühimdir. Tedavi ile de kolayca bertaraf edilebilmektedir. Kolorado üniversitesinden Dr. Michael Hembidge de genç diyabetine tutulmuş hastalarda krom nispetinin düşük olduğunu tesbit etmişlerdir.

Mükovisidoz hastalığında ise saçlarda yüksek oranda sodium ve çok düşük miktarda kalsium bulunmaktadır. Soydan gelmekte olan bu hastalık hususiyle pankreas bezini tutar ve bu durumda bezin ifrazı çok lüzucî olur. Bu hal yeni doğmuş bebeklerde öldürücü olabilecek barsak tıkanmalarına sebep olabilir. Daha büyük çocuklarda ise müzmin ishallere, gelişme bozukluklarına ve akciğer enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Bir İngiliz hekimi olan Barlow ve arkadaşı, şizofreniklerin saçlarında çok düşük oranda kadmium ve manganez, fazla miktarda demir ve kurşun tesbit etmişlerdir. Dr. Barlow, şizofrenikler de manganez klorür tedavisinin iyi sonuçlar verdiğini söylemiştir.

Danimarka’da yirmibeş geri zekâlı üzerinde yapılan çalışmalarda manganez oranı düşük, çinko oranı yüksek olarak tesbit edilmiştir.

Kanadalı araştırıcı Robert Phil yaptığı bir araştırmada sacda bulunan 14 elementin tetkiki ile çıraklıkta başarısız olan çocukların tesbit edilebileceğini yayınlamaktadır. Bu çocuklarda kadmium ve manganez yüksek, litium ve krom düşük oranlardadır. Uygun diyetle bu elementler normal hale getirilirse çocuklarda göze çarpan bir düzelme ve başarı izlenmektedir.

Mişigan üniversitesinden Dr. A. Gordusta yüksek notlar almış olan talebelerin saçlarında genellikle çinko ve bakırı yüksek, iyot ve kadmiumu düşük oranlarda tesbit etmiştir.

Bu sonuçların kontrolü için halen geniş araş tırmalar devam etmektedir.

Yüzlerce maddeleri, miligram ve mikrogramlarla incecik saç teline yerleştiren kuvvet
ne yücedir!..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: