renklerin anlamları

Ağaçların, çiçeklerin, denizlerin ve gökyüzünün renksiz olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yaşamın anlamı olurmuydu böyle bir güzellikten mahrum olsaydık. Renkler biz canlıların kendimizi ve çevremizi tanımamız için çok önemlidir. Yaşamın anlamı, güzelliği ve keyfidir. Üzerimizdeki etkileri ise tartışılmaz. Tartışılmayan etkileri içinde barındıran renklerin herbirinin de ayrı anlamı ve özelliği vardır. Gelin bir kaç rengin özelliklerine birlikte şöyle bir bakalım.

 Renk  Anlamı
Mavi

Gökyüzü ve denizin rengidir. Huzuru ve sakinliği temsil eder. Mutluluğun ve sakinliğin rengide diyebiliriz. Özellikle açık mavi tonları kişinin ev ve iş ortamında kullanılan renktir. Mavinin kan akışını hızlandırdığına inanıldığından, nazar boncuğu da mavidir.

Kırmızı

Mutluluğu temsil eder ve iştah açar. Hiç bir renk kırmızı kadar dikkat çekmez. İnsanlar üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır. Tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırıır. Aşkın ve arzunun rengidir.

Pembe

Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir. İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Özellikle bebek ve kız çocuklarının rengidir.

Sarı

Mutluluğu ve geçiciliği temsil eder. Sarı güneşin rengi olduğu için günlük hayata hakim olan renktir. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Dikkat çekiciliği ve geçiciliği temsil eder. Bu yüzden dünyadaki taksiler sarı rengi kullanır.

Yeşil

Doğanın ve baharın rengidir. İnsanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Güven ve huzur verir, yaratıcılığı körükler.

Lacivert

Sonsuzluğu ve otoriteyi temsil eder. İş adamlarının sıkça tercih ettiği bir renktir. Lacivert giyen kişiler kendilerini daha çok karizmatik hissederler. Kozmik renk olarak kabul edilen lacivert sonsuzluğu, otoriteyi simgeler. Bu yüzden, firmaların bir çoğu logo olarak lacivert rengi kullanır.

Kahverengi

Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. İnsanlar üzerinde canlılık, hareketlilik etkisi bırakır. Kahverengi toprağın rengidir. İnsanların hareketlerini hızlandırır. Kahverengi olan yerlerde uzun süre oturmak güçtür. Hareketliliği artırdığı için özellikle fast-food restaurantlarda bu renk fazla kullanılır.

Beyaz

İstikrarı, devamlılığı ve temizliği simgeler. Nazik, yumuşak, alçak gönüllü ve asil bir renktir. Hastanelerde ve spor giysilerde beyaz renk tercih edilir. Ayrıca, beyaz masumiyetin ve saflığın da sembolüdür.

Siyah

Gücü, haşmeti ve tutkuyu simgeler. Daha çok yası, matemi anlatır. Karamsarlığı çağrıştırır.

Mor

Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih, yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, bilinçaltı insanları korkuttuğu saptanmıştır.

 

 kaynak: http://www.tip.cu.edu.tr/cicek/renkler.asp

3 Responses to renklerin anlamları

  1. samet dedi ki:

    çok iyi ama yazıcıdan çıkrdımıyammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

  2. merve dedi ki:

    süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrama niye 10 taneeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  3. berkay :D:D dedi ki:

    çoq güsel en güzeli mavi siyah yeşil :D

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: