Aksa İntifadası Kronolojisi

28 Eylül 2000: İşgal devletinin şu anki başbakanı aynı zamanda Likud Partisi’nin genel başkanı olan, Sabra ve Şatilla katliamlarının sorumlusu olması sebebiyle de “Beyrut kasabı” olarak anılan Ariel Şaron’un kutsal Mescidi Aksa’ya provokatif bir ziyaret (baskın) düzenlemek için teşebbüste bulunması. Filistinliler Şaron’un girişimini önceden bildiklerinden Mescidi Aksa’da toplanıp engel oldular ve bu çatışmalara sebep oldu. Bu çatışmalarda 29 Filistinli, 25 işgalci yaralandı.

29 Eylül 2000 Cuma: Şaron’un kutsal Mescidi Aksa’ya provokatif ziyaret için ikinci teşebbüsü. Bu olay Aksa İntifadası’nın kıvılcımını çakan hadise oldu. Şaron’un bu girişimiyle birlikte de çatışmalar meydana geldi ve 7 Filistinli şehit olurken 200 Filistinli de yaralandı. İşgalcilerden ise 14 asker, 14 yahudi yerleşimci yaralandı. Ayrıca 7 yabancı işgalcilerin saldırılarında yaralandı. İşgalcilerin saldırılarına hedef olarak yaralananların 7’si de gazeteciydi.

1 Ekim 2000: İşgal güçleri helikopterlerle, tanklarla ve füzelerle Filistinlilerin köylerine saldırı düzenlediler.

1 Ekim 2000: Aksa İntifadası’nın sembolü haline gelen Muhammed Cemal ed-Durre, Gazze’de babasının arkasına sığındığı sırada işgalcilerin saldırılarına uğrayarak şehit oldu.

2 Ekim 2000: İşgalcilerin saldırılarında 11 kişi öldürüldü, 292 kişi de yaralandı. Bunların birçoğu 1948’de işgal edilmiş bölgelerdendi. Bu saldırılarla ve saldırılara karşı verilen direnişle çatışmalar bütün Filistin topraklarına yayıldı.

3 Ekim 2000: İşgalcilerin saldırılarında 4’ü Gazze’de 1’i 1948’de işgal edilmiş bölgelerde toplam 5 kişi şehit edildi, 40’ı Gazze’de olmak üzere onlarca kişi de yaralandı.

6 Ekim 2000: İşgal güçleri Mescidi Aksa’da namaz kılanlara saldırdı. Bu yüzden caminin avlusunda işgalcilerle Filistinliler arasında çatışmalar çıktı. Bu olaylarla birlikte bütün dünyada İsrail’e karşı protesto eylemleri de yayılmaya başladı.

7 Ekim 2000: Üç İsrail askeri Hizbullah milisleri tarafından esir alındı. Bunun üzerine bütün uluslararası güçler İsrail askerlerinin hayatlarının güvenceye alınması ve serbest bırakılmaları için harekete geçtiler. ABD Dışişleri bakanı Lübnan’ın Vaşington büyükelçisine bir uyarı yazısı gönderdi. BM Genel Sekreteri’nin özel temsilcisi o zamanki Lübnan başbakanı Selim el-Hıss ile bu konuda özel bir görüşme yaparak, İsrail askerlerinin hayatlarının güvenceye alınmasını istedi. Mısır cumhurbaşkanı Hüsni Mübarek, Lübnan cumhurbaşkanını telefonla arayarak meselenin çözülmesi için girişimde bulunmasını istedi. Oysa Aksa İntifadası’nın başlangıcından o tarihe kadar işgal güçlerinin saldırılarında 110 Filistinli şehit edilmiş, 2800 Filistinli de yaralanmıştı. Buna rağmen uluslararası güçlerin İsrail’e karşı söze gelir bir teşebbüsleri olmamıştı. Dolayısıyla söz konusu olay dünyaya hakim güçlerin iki yüzlülüğünü, siyonizm taraftarlığını ortaya koyması açısından oldukça dikkat çekici bir gelişme olmuştu.

8 Ekim 2000: İşgalcilerin saldırılarında 3 Filistinli şehit oldu, onlarcası da yaralandı. Bu tarihte gece yarısından itibaren, İsrail başbakanı Ehud Barak’ın intifadayı durdurmaları için Arafat yönetimine tanıdığı süre doluyordu. Normalde Arafat’ın kontrolünde olmayan intifadayı sürdüren Filistinliler ise intifadayı durdurmak için İsrail askerlerinin Filistinlilerin bulunduğu tüm bölgelerden çekilmesini şart koştular.

12 Ekim 2000: İsrail uçakları özerk yönetimin Gazze, Eriha, el-Halil ve Nablus’taki binalarını bombaladılar. İşgal devletinin başbakanı Barak, bu saldırıların sorumlusunun özerk yönetim olduğunu iddia etti. İleri sürdüğü gerekçe ise Ramallah’ta yerel kıyafetlerle casusluk yapan üç İsrail askerinin halk tarafından dövülmesine özerk yönetim yetkililerinin engel olmamasıydı. Arafat ise bu saldırıların Filistinlilere karşı geniş çaplı savaş ilanı anlamına geldiğini ifade etti.

14-17 Ekim 2000: Filistin’deki “şiddet”in durdurulması için ABD’nin öncülüğünde Mısır’ın Şarmu’ş-Şeyh kasabasında Arap ülkelerinin Dışişleri bakanları arasında bir toplantı düzenlendi. Filistin özerk yönetiminin lideri Arafat’ın bu toplantıya katılmasına karşı Filistin’de geniş çaplı gösteriler düzenlendi. Toplantı sonuç itibariyle herhangi bir yarar sağlamadı.

20 Ekim 2000: İşgal güçleriyle Filistinliler arasında meydana gelen çatışmalarda 10 Filistinli şehit oldu.

21-23 Ekim 2000: Kahire’de Filistin’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Arap Birliği’ne üye ülkeler bir zirve toplantısı gerçekleştirdiler. Zirvenin toplanmasına paralel olarak binlerce Filistinli, Arap ülkelerinden İsrail’le tüm ilişkilerini kesmeleri talebiyle gösteriler düzenlediler.

22-23 Ekim 2000: Arap zirvesinin devam ettiği günlerde işgal güçleri Beytu Cala kasabasında füzeleri ve helikopterleri de kullanarak iki günde 13 Filistinlinin şehit olmasına yüzlercesinin de yaralanmasına sebep olan bir katliam gerçekleştirdiler. Bu katliam işgal devletinin Arap zirvesini hafife alması anlamına geliyordu.

26 Ekim 2000: İslami Cihad mensubu bir genç Gazze’de bir İsrail askerinin ölümüne sebep olan şehadet eylemi gerçekleştirdi.

27 Ekim 2000: İşgal devleti Gazze’deki şehadet eylemine cevap amaçlı olduğunu iddia ettiği saldırılar gerçekleştirdi. Jet uçaklarının ve tankların da kullanıldığı saldırıda 4 Filistinli şehit oldu 180 Filistinli yaralandı.

30 Ekim 2000: Kudüs’te işgal güçlerinin hedeflerine yönelik üç eylem gerçekleştirildi. Bu eylemler bir işgalci polisle bir yahudi yerleşimcinin ölümüne sebep oldu. İşgal devleti bu eylemlerden sonra Gazze’deki Rafah şehrine roketlerle saldırdı.

1 Kasım 2000: Batı Yaka’nın Beytilahm şehri yakınında iki İsrail askeri öldürüldü, dördü yaralandı. Eriha’da da iki işgalci asker çatışmalarda öldürüldü.

2 Kasım 2000: Kudüs’te Lahan Yehuda çarşısında bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu bir işgalci hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı. Eylemi İslami Cihad Hareketi üstlendi.

9 Kasım 2000: İşgal devletine ait bir helikopter el-Fetih’in iki ileri geleninin bulunduğu bir arabayı bombaladı, biri hayatını kaybetti.

13 Kasım 2000: Filistinli direnişçiler Batı Yaka ve Gazze’de İsrail hedeflerine yönelik muhtelif eylemler gerçekleştirdiler. Eylemlerde 4 işgalci asker öldürüldü. İşgal kuvvetleri bu eylemlerden sonra özerk yönetime ait bazı bölgeleri muhasara altına aldılar.

17 Kasım 2000: el-Fetih Şahinleri’ne mensup bir özerk yönetim polis subayı Kefar Darom yahudi yerleşim merkezine girerek bir işgalci askeri öldürdü.

20 Kasım 2000: Gazze bölgesinde Gazze’nin güneyinde bir otobüse yönelik saldırıda iki yerleşimci öldürüldü, 9’u da yaralandı.

20 Kasım 2000: İsrail işgal güçleri Gazze şehrine havadan ve denizden saldırı düzenlediler. Bu saldırı 1967’den buyana Gazze’ye yönelik en şiddetli saldırıydı.

22 Kasım 2000: Tel Aviv yakınındaki el-Hadira mıntıkasında bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu iki işgalci asker öldü, 62 işgalci de yaralandı.

26 Kasım 2000: İşgal güçleri Ramazan ayının girmesiyle birlikte Gazze ve Batı Yaka’da üç milyon Filistinliyi her yönden kuşatmaya aldılar.

28 Kasım 2000: Bütün saldırılarına ve şiddet uygulamalarına rağmen Filistin halkının direnişi karşısında zor durumda kalan işgal devletinin başbakanı Ehud Barak istifa ederek erken başbakanlık seçimlerine gitme kararı aldı.

30 Kasım 2000: İsrail parlamentosu, erken genel seçim kararı aldı.

8 Aralık 2000: Filistin’in muhtelif bölgelerinde meydana gelen şiddetli çatışmalarda 10 Filistinli şehit oldu, 3 yahudi yerleşimci öldürüldü. Filistinlilerden 5 kişi, işgal güçlerinin özerk yönetimin bir güvenlik merkezini tanklarla vurması sonucu şehit edildi. Aynı gün Batı Yaka’nın güneyinde gerçekleştirilen bir eylemde iki yerleşimci öldürüldü.

10 Aralık 2000: İşgal güçleri el-Fetih’in Beytlaham sorumlusunu kaçırdılar.

11 Aralık 2000: İşgal güçleri İslami Cihad’ın Nablus’taki ileri gelenlerinden birini şehit ettiler.

13 Aralık 2000: İşgal güçleri HAMAS’ın Siyasi Birimi’nin başkanı Halid Meş’al’i öldürmek için Katar’da bir cinayet teşebbüsünde bulundular. Ancak başarılı olamadılar. İşgalciler ondan önce de Amman’da benzer bir cinayet teşebbüsünde bulunmuşlardı, ancak Meş’al’in koruma görevlileri cinayet girişiminde bulunanları yakalayarak Ürdün güvenlik görevlilerine teslim etmişlerdi.

13 Aralık 2000: İşgalciler HAMAS’ın Gazze’nin Han Yunus kasabasındaki ileri gelenlerinden birini şehit ettiler.

19 Aralık 2000: Filistin özerk yönetimiyle işgal devleti arasında Vaşington’da görüşmeler başlatıldı.

28 Aralık 2000: Tel Aviv ve Gazze’de işgalci devriyeye saldırı düzenlenmesi sonucu ve meydana gelen patlamalarda iki işgalci asker hayatını kaybetti, 17’si de yaralandı.

31 Aralık 2000: Siyonist terör örgütü Kah’ın kurucusu Meir Kahana’nın oğlu Benjamin Zwi Kahana ile karısı Ofra yahudi yerleşim merkezi yakınında arabasına saldırı düzenlenmesi sonucu öldürüldü, ailesinden beş kişi de yaralandı.

31 Aralık 2000: Aksa İntifadası’nın 2000 yılı bilançosu: 332 şehit, 5400 yaralı

1 Ocak 2001: Netanya’da bir bombanın patlaması sonucu 40 işgalci yaralandı.

2 Ocak 2001: el-Fetih’in Tulkerem’deki ileri gelenlerinden biri işgal devleti tarafından düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybetti. Aynı gün siyonist terör örgütü Kah’ın ileri gelenlerinden biri Netanya’da arabasına konan bombanın patlaması sonucu öldü. Bu olayda işgalcilerden 40 kişi de yaralandı. Bu eylemi HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi.

15 Ocak 2001: İsrail işgal güçleri Gazze’yi ikinci kez geniş çaplı muhasara altına aldı, Mısır-Gazze arasını ve Rafah’taki uluslararası havaalanını kapattılar.

23 Ocak 2001: Öldürülen iki işgalci askerin Tulkerem’de cesetleri ortaya çıkarıldı. HAMAS’ın üstlendiği bu olay üzerine işgal devleti özerk yönetimle Taba’da sürdürülen görüşmelere ara verdi.

6 Şubat 2001: İsrail başbakanlık seçimlerini Likud Partisi’nin lideri Ariel Şaron’un kazandığı kesinleşti.

8 Şubat 2001: Batı Kudüs’te aşırı görüşlü yahudilerin oturduğu bir mahallede patlama oldu. Herhangi bir ölüm ya da yaralanma olmadı.

14 Şubat 2001: Filistinli bir otobüs şoförü işgalci askerlerinin arasına arabasıyla dalarak 8 askeri öldürdü, 21 askeri de ağır şekilde yaraladı.

1 Mart 2001: Tel Aviv – Afule seferini yapan bir otobüste bomba patlatılması sonucu 2 İsrailli öldü 9’u yaralandı.

4 Mart 2001: Netanya’da bir bomba patlatılması sonucu 2 İsrailli öldü, 45’i yaralandı. Eylemi gerçekleştiren kişi de şehit oldu.

7 Mart 2001: Şaron’un Ulusal Birlik hükümeti parlamentoda onaylandı. Hükümete İşçi Partisi de ortak olmuştu.

26 Mart 2001: Batı Yaka’daki el-Halil şehri İsrail işgal güçleri tarafından muhasaraya alındı.

27 Mart 2001: Kudüs’te bir otobüste meydana gelen patlama sonucu 3 İsrailli öldü. Hemen ardından yine Kudüs’te Fransız tepesinde bir otobüste meydana gelen patlamada 22 kişi yaralandı.

27 Mart 2001: Kalkiliya ve Kudüs’te gerçekleştirilen şehadet eylemlerinin ardından İsrail helikopterleri ve tankları Arafat’ın Güç 17 adı verilen özel koruma birliklerinin merkezlerini bombaladı.

28 Mart 2001: Tel Aviv’deki Nwi Yamin yakınında gerçekleştirilen bir şehadet eyleminde iki İsrailli öldürüldü, 4’ü de yaralandı.

30 Mart 2001: Filistin Toprak Günü münasebetiyle işgal güçleriyle Filistinliler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Bu çatışmalarda 6 Filistinli şehit oldu, onlarcası yaralandı.

2 Nisan 2001: İşgal güçleri İslami Cihad mensubu bir kişiyi havadan helikopterlerle arabasına roket fırlatmak suretiyle şehit ettiler. Aynı tarihte Nablus’ta Kadomim yahudi yerleşim merkezinde bir arabaya konan bomba patladı ancak ölen ya da yaralanan olmadı.

2 Nisan 2001: Gece, Batı Yaka’nın Nablus şehrinin doğusundaki Salim beldesinde meydana gelen silahlı çatışmada başçavuş rütbesinde bir İsrail askeri öldü, iki İsrail askeri de yaralandı. Olaydan sonra işgal yönetimi bölgede sokağa çıkma yasağı uygulamaya başladı.

14 Nisan 2001: Kefar Saba yahudi yerleşim merkezinde meydana gelen patlamada bir işgalci yaralandı.

15 Nisan 2001: İşgal güçleri tarafından gerçekleştirilen saldırılarda biri altı yaşında çocuk olmak üzere birçok Filistinli yaralandı. Altı yaşındaki çocuk, Gazze bölgesindeki Rafah şehrinin Salahuddin kapısı mıntıkasında yer alan evlerinin işgal kuvvetlerinin attığı top mermileriyle isabet alması sonucu yaralandı.

16 Nisan 2001: Filistin İslami Cihad Hareketi’ne mensup bir genç Hayfa şehrinin güneyindeki el-Hadira kentinde bulunan Benyamina yahudi yerleşim merkezindeki tren garında bekleyen işgalci askerleri hedef alan bir istişhadi eylem gerçekleştirdi. İsrail, iki askerin öldüğünü açıkladı. Ancak bu eylemde de gerçek ölü sayısı çok daha fazlaydı.

22 Nisan 2001: Kefar Saba’da gerçekleştirilen eylemde bir işgalci öldürüldü, 41’i yaralandı. Eylemi gerçekleştiren kişi de şehit oldu.

23 Nisan 2001: Tel Aviv havaalanı yakınında bir arabaya konan bombanın patlaması sonucu 7 İsrailli yaralandı.

5 Mayıs 2001: İşgalciler aynı gün Gazze’de de Han Yunus mülteci kampına saldırı düzenlediler.

Bu saldırıda İman Haccu adlı 4 aylık bir bebek annesinin kucağında bulunduğu sırada şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Anne Suzan Haccu da ağır yaralandı.

6 Mayıs 2001: İşgal güçlerine ait helikopterler Gazze’deki Cibaliya mülteci kampına roketler fırlattılar. Atılan roketlerden bazıları özerk yönetimin polis teşkilatının binalarına isabet etti.

7 Mayıs 2001: Batı Yaka’nın el-Halil şehrine bağlı es-Sumu beldesine yönelik saldırıda özerk yönetim güvenlik teşkilatında teğmen rütbesinde görevli olan Murat Fayiz el-Heruş şehit edilirken iki kişi de ağır yaralandı.

8 Mayıs 2001: İşgalciler Gazze’deki Deyru’l-Belah semtine saldırı gerçekleştirdiler. Saldırıda çocuk ve genç yaşta 11 kişi yaralandı. Aynı gün dört aylık şehit İman Haccu’nun cenazesi büyük bir kalabalık tarafından kaldırıldı.

10 Mayıs 2001: Gazze ile 1948’de işgal edilmiş bölge arasındaki sınır noktasında meydana gelen bir patlamada Romanyalı iki işçi öldü, üçüncüsü de yaralandı.

18 Mayıs 2001: Netanya’da bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen şehadet eyleminde 6 İsrailli öldü, 100’ü de yaralandı. Eylemin sorumluluğunu HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi.

28 Mayıs 2001: Batı Kudüs’te bir polis merkezinin yakınında bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 14 İsrailli yaralandı. el-Cezire kanalına telefon eden bir kişi eylemin sorumluluğunu Filistin Hizbullahı adına üstlendiğini söyledi. Normalde Filistin’de bu adla bir örgüt faaliyeti bilinmiyor.

29 Mayıs 2001: Gazze’nin Hacizu’t-Tuffah mıntıkasında HAMAS’ın askeri kanadı tarafından bir şehadet eylemi gerçekleştirildi. İşgal devleti eylemde sadece iki askerin ağır yaralandığını açıkladı. Daha sonra iki kişinin öldüğü itiraf edildi. Gerçekte ise ölü sayısının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyordu.

30 Mayıs 2001: Netanya’da bir arabaya yerleştirilen bombanın patlaması sonucu 2 İsrailli yaralandı, 6 İsrailli de şok geçirdi.

1 Haziran 2001: Tel Aviv yakınındaki sahil kentlerinden birinde bulunan bir gece kulübünde gerçekleştirilen şehadet eyleminde 18 İsrailli öldü, 100’den fazlası da yaralandı. Eylemin sorumluluğunu üstlenen olmadı.

2 Temmuz 2001: İslami Cihad Hareketi’nden üç kişi işgal kuvvetlerinin düzenlediği bir suikastla şehit edildi.

2 Temmuz 2001: Tel Aviv yakınında bulunan Yehuda beldesi iki arabanın içindeki bombaların patlamasıyla sarsıldı. Patlamalar büyük maddi hasara yol açtı. Eylemin sorumluluğunu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.

9 Temmuz 2001: Gazze’de İsrail’in bir sınır teftiş noktası yakınında bir arabada patlama meydana geldi. Eylemde İsrail, kendi tarafından herhangi bir can kaybı olmadığını ve eylemi gerçekleştiren kişinin cesedine rastlandığını iddia etti. Eylemin sorumluluğunu HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi. Aynı gün bir patlama da Batı Yaka’daki el-Halil şehrinde meydana geldi ve burada bir işgalci asker hayatını kaybederken, biri de yaralandı.

16 Temmuz 2001: Hayfa’nın güneyindeki tren istasyonunda büyük bir patlama meydana geldi. Patlamada işgalcilerden iki kişi öldü, birkaç kişi yaralandı. Aynı gün Kudüs’te de bir patlama oldu ve burada iki Filistinli şehit oldu. Bu eylemin sorumluluğunu el-Fetih ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi. Eylemin ortaklaşa planlandığı açıklandı.

17 Temmuz 2001: İşgalciler Batı Yaka’nın değişik kentlerine yönelik saldırılarının ardından Beytlahm’da da HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin ileri gelenlerinden bir kişinin evini havadan bombalayarak beş kişinin ölümüne, çoğu çocuk ve yaşlılardan oluşan 14 kişinin de yaralanmasına sebep oldular.

17 Temmuz 2001: Tel Aviv’in kuzeyindeki tren istasyonunda iki İsrailli kadının ölümüne, birkaç kişinin de yaralanmasına sebep olan bir eylem gerçekleştirildi. Bu eylemin sorumluluğunu İslami Cihad’ın askeri kanadı durumundaki Kudüs Seriyyeleri üstlendi. Eylemi gerçekleştiren kişi Nidal Şadov adında 20 yaşında bir gençti. Aynı gün Benyamina’da gerçekleştirilen bir başka eylemde 8 İsrailli yaralandı.

18 Temmuz 2001: Gece yarısından sonra Gazze’nin Han Yunus şehri yakınında bulunan Nefiye Dekalim ve Jadid yahudi yerleşim merkezlerine yönelik olarak üç havan topu saldırısı gerçekleştirildi. Dördüncü bir hava topu mermisi de Gazze’nin doğusunda bulunan ve Kibbutz Nahal Uz adı verilen çiftliğe düştü. İşgal kuvvetleri bu top mermilerine ellerindeki otomatik silahlarla karşılık verdiler. Aynı gece Filistinli mücahitler Kudüs yakınındaki Cilo yahudi yerleşim merkezine yönelik silahlı eylem gerçekleştirdiler. O gece bunların dışında da birçok askeri noktaya Filistinli direnişçiler tarafından bombalarla veya otomatik silahlarla saldırılar gerçekleştirildi. İşgal devleti bu saldırılardaki kayıplarını açıklamadı.

19 Temmuz 2001: Kendisini “Yolların Güvenliği Örgütü” olarak adlandıran bir yahudi terör örgütüne mensup yahudi yerleşimciler bir ticari taksiyi otomatik silahlarla tarayarak aynı aileden üç kişinin ölümüne üç kişinin de yaralanmasına sebep oldular. Öldürülenlerden biri Ziyauddin Mervan Hilmi et-Tumeyzi adlı üç aylık bir bebekti.

22-23 Temmuz 2001: Özerk yönetimin adamlarının, el-Fetih örgütüne ve Filistin’deki değişik grupların ortak mücadele için oluşturmuş oldukları Halk Direnişi’ne mensup bazı direnişçilere saldırması direnişçilerle özerk yönetim polisleri arasında çatışmalar çıkmasına sebep oldu.

23 Temmuz 2001: Batı Yaka’nın Ramallah şehri yakınlarında bir yahudi yerleşimcinin cesedi bulundu.

23 Temmuz 2001: İslami Cihad Hareketi’ne mensup 24 yaşındaki Mustafa Yusuf Yasin adlı bir direnişçi işgalci eşkıyalar tarafından, Cenin yakınındaki Anin köyünde bulunan evine baskın düzenlenmesi yoluyla şehit edildi.

25 Temmuz 2001: HAMAS’ın Batı Yaka’daki ileri gelenlerinden olan ve çevresinde Ebu Nur olarak tanınan 38 yaşındaki Salahuddin Nuruddin Derveze, Nablus yakınında arabasına havadan roketler fırlatılması suretiyle şehit edildi. Salahuddin Derveze, Nablus’un tanınmış ve maddi durumu iyi bir ailesine mensuptu. Aktif faaliyetlerinin yanı sıra ihtiyaç sahiplerine büyük maddi yardımlar yapmasıyla da tanınıyordu.

29 Temmuz 2001: Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) mensubu mücahitler Salahuddin Derveze’nin şehit edilmesinin intikamı için Kudüs yakınlarında İsrail devriyesine yönelik silahlı eylemde bir askeri yaraladılar. Saldırıdan sonra çok sayıda polis ve asker gücü bölgeyi kapatarak eylemin sonuçlarının öğrenilmesini engellemeye çalıştı. Ancak en az bir askerin ağır yaralandığı ve Hedasa hastanesine kaldırıldığı tespit edildi. O gün Gazze’de işgalcilere ait bir tank imha edildi. Bu olay üzerine işgalcilerle Filistinliler arasında çatışma çıktı, üç Filistinli yaralandı. Bir başka olay da Kudüs’te Mescidi Aksa çevresinde meydana geldi. Burada işgalcilerin komplo girişimi üzerine çıkan çatışmada Filistinlilerden 20 işgalcilerden 16 kişi yaralandı. Aynı günün gecesinde Gazze’nin Rafah şehri yakınında Mısır – Filistin sınırında işgal kuvvetlerinin bulunduğu askeri noktalara 28 el bombası atıldı. Bu saldırılarda birçok asker yaralandı.

30 Temmuz 2001: HAMAS mensubu mücahitler Gazze’nin güneyindeki yahudi yerleşim merkezlerine beş havan topu saldırısı gerçekleştirdiler. Toplar Han Yunus’un batısında bulunan Nitzer yahudi yerleşim merkezine düştü. İsrail radyosu bu olayda bir yerleşimcinin yaralandığını ve bölgeye ambulansların gönderildiğini haber verdi. Aynı gün bir başka mücahit grubu da yine Han Yunus’un batısında bulunan Goş Katif yahudi yerleşim merkezine dört havan topu saldırısı gerçekleştirdi. Bu saldırının sonucu hakkında işgal yönetimi tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

30 Temmuz 2001: İşgalciler Nablus vilayetinde bulunan el-Fari’a mülteci kampında el-Fetih örgütünün askeri kanadı durumundaki Aksa Şehitleri Birlikleri’ne mensup altı kişiyi bir bomba cinayetiyle şehit ettiler.

5 Ağustos 2001: Ali el-Culani adlı bir Filistinli Tel Aviv’de İsrail Savunma bakanlığının bir binasının önündeki işgalci askerlere ateş etti. İşgal devleti saldırıda en az on kişinin yaralandığını açıkladı. İşgalciler de el-Culani’ye ateş ettiler ve ağır yara alan el-Culani daha sonra yarasının tesiriyle şehit oldu.

7 Ağustos 2001: İşgal güçlerinin el-Halil’e yönelik saldırılarına Filistinlilerin karşılık vermesi üzerine bir işgalci askerle onların yanında saldırıya katılan bir yahudi yerleşimci öldü, üç asker de yaralandı. Aynı tarihte Nablus’un yakınındaki Cema’ayn köyü yakınında Filistinlilerin silahlı saldırılarına maruz kalan bir yahudi yerleşimci hayatını kaybetti.

9 Ağustos 2001: Kudüs’ün Yafa caddesinde bir lokantada gerçekleştirilen şehadet eyleminde işgalcilerden 19 kişi öldü, 10’u ağır 100 kişi yaralandı. Eylemi HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi. Eylemi Izzetuddin Ahmed el-Mısri gerçekleştirmişti.

13 Ağustos 2001: İşgal devleti, “terör eylemlerinin merkezi” olarak nitelediği, Filistinliler arasında da “istişhadi eylemlerin başkenti” olarak bilinen Cenin’e geniş çaplı bir operasyon düzenledi. İşgalciler 70 kadar tankla ve çok sayıda askerle şehre girip saldırılarını başlattılar. Ama Filistinli direnişçiler bu saldırıya büyük bir fedakarlıkla ve silahlı mücadeleyle karşılık verdiler ve işgalcileri çıkarmayı başardılar.

15-16 Ağustos 2001: İşgalciler Batı Yaka’nın el-Halil şehrine geniş çaplı saldırılar gerçekleştirdiler.

22 Ağustos 2001: Arap ülkeleri Dışişleri bakanları Kahire’de Filistin’deki olaylarla ilgili olağanüstü toplantı düzenlediler. Toplantıdan sonra Filistinliler lehine bir gelişme olmadı.

27 Ağustos 2001: Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin lideri Ebu Ali Mustafa, Batı Yaka’nın el-Bire şehrinde bulunan bürosuna üç adet roket fırlatılması suretiyle öldürüldü. Saldırıda üç kişi de yaralandı.

4 Eylül 2001: Kudüs’te HAMAS’ın askeri kanadı tarafından bir şehadet eylemi gerçekleştirildi. Eylemde işgalcilerden 5 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. HAMAS’ın askeri kanadı tarafından yapılan açıklamada bu eylemin İzzettin Kassam Birlikleri’ne mensup Muhammed Dayf ve Adnan el-Gavl’e yönelik suikast girişimine ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin lideri Ebu Ali Mustafa’nın öldürülmesine karşı bir intikam eylemi olarak gerçekleştirildiği bildirildi.

6 Eylül 2001: el-Fetih mensubu iki kişi işgalci timler tarafından şehit edildi. Aynı günün gecesinde el-Fetih tarafından gerçekleştirilen intikam eyleminde bir İsrail askeri öldürülürken bir bayan asker de yaralandı

9 Eylül 2001: İşgal altındaki Filistin topraklarında ikisi istişhadi biri de silahlı saldırı olmak üzere üç eylem gerçekleştirildi. Bunların biri Neharya şehrinde, biri Akdeniz sahilindeki Netanya kentinin Beytu Lid kavşağında, biri de Ürdün ırmağının sahil boyundaki Gavru’l-Urdun bölgesinde gerçekleştirildi. İsrail işgal devleti bu eylemlerde kendi adamlarından sadece 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak gerçek kayıplarının açıklanan rakamların epey üstünde olduğu tahmin ediliyordu.

10 Eylül 2001: Filistinli direnişçilerden iki ya da üç kişi, gece yarısından sonra saat 02.15 sıralarında Tulkerm şehrinin kuzeyinde ve 1948’de işgal edilmiş bölgenin içinde yer alan Merce köyüne girerek İsrail sınır koruma güçlerine ait bir üsse otomatik silahlarla ateş ederek, iki askeri öldürüp birini de yaraladıktan sonra herhangi bir zarar görmeden geri dönmeyi başardılar. Aynı gece Filistinli direnişçiler Gazze bölgesinde de İsrail hedeflerine yetmiş bomba ve çok sayıda havan topu mermisi attılar.

16 Eylül 2001: İşgal devletinin Batı Yaka’nın Ramallah şehrinin güneyindeki Ummu’ş-Şerayit mahallesine düzenlediği saldırıda 2 kişi şehit edilirken 13 kişi de yaralandı. İşgalciler aynı günün sabahı Batı Yaka’daki Ramallah şehrine de saldırı düzenlediler. Buradaki saldırılarda Rubhi Sabayihe adlı 20 yaşında bir genç hayatını kaybetti. Rubhi Sabayihe, sivil savunma ekipleri arasında yer alıyordu ve işgalcilerin saldırılarında yaralanan bazı kişileri kurtarmaya çalışması esnasında öldürüldü. İşgal güçleri aynı gün, gündüz ve gece Gazze’nin Han Yunus kenti, Batı Yaka’nın Cenin ve Beytu Sahur kentleri başta olmak üzere birçok Filistin şehrine yönelik muhtelif saldırılar düzenlediler. Bu saldırılarda Filistinlilere ait birçok ev ve iş yeri zarar görürken onlarca Filistinli de yaralandı.

28 Ekim 2001: İslami Cihad Hareketi’ne mensup mücahitler Tel Aviv’in kuzeyindeki el-Hadira’da bulunan yahudi yerleşim merkezine girerek üç yerleşimciyi öldürdü, birçoğu ağır olmak üzere 14 kişiyi de yaraladılar.

23 Kasım 2001: HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin Batı Yaka bölgesi sorumlusu Mahmud Ebu Henud ile iki arkadaşı havadan arabalarına roket fırlatılması sonucu şehit edildi. Ebu Henud’un cenazesi 24 Kasım 2001’de 50 bin kişinin iştirakiyle kaldırıldı.

27 Kasım 2001: Şaron’un saldırılarına ve cinayetlerine cevap olarak Filistinli direnişçiler tarafından iki önemli eylem gerçekleştirildi. Bunlardan birincisi 1948’de işgal edilmiş bölgenin kuzeyinde bulunan el-Afule’de, el-Fetih örgütünün askeri kanadı ile İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Bu eylemde el-Afule yahudi yerleşim merkezindeki otobüs durağına silahlı saldırı düzenlendi ve iki yerleşimci öldürülürken 10’u ağır olmak üzere 33’ü de yaralandı. İkinci eylem ise Gazze’nin güneyinde bulunan Goş Katif yahudi yerleşim merkezine yönelik olarak gerçekleştirildi. Bu eylemi de HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi. İşgal devleti bu eylemdeki kayıplarını açıklamadı.

29 Kasım 2001: el-Hadira-el-Afule arasında seyahat eden bir otobüste gerçekleştirilen şehadet eyleminde 3 İsrailli hayatını kaybederken 6’sı yaralandı. Eylemin sorumluluğunu el-Fetih’in askeri kanadı üstlendi.

1 Aralık 2001: Kudüs’te HAMAS’ın askeri kanadına mensup Nebil Mahmud Halebiye ve Usame Bahr tarafından şehadet eylemi gerçekleştirildi.

2 Aralık 2001: Kudüs’te HAMAS’ın askeri kanadına mensup Mahir Muhyiddin Habişe bir şehadet eylemi gerçekleştirdi. Bu olayın üzerinden 12 saat geçtikten sonra da Hayfa’da iki otobüsün yakınında büyük bir patlama oldu ve 7 İsrailli ölüp, 11’i yaralandı.

3-4 Aralık 2001: İşgal devletinin hedeflerine yönelik olarak gerçekleştirilen eylemlerin ardından özerk yönetim HAMAS, İslami Cihad, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, el-Fetih gibi direniş gruplarına mensup en az yüz elli kişiyi tutukladı. Buna rağmen işgal devleti özerk yönetimin merkezlerine saldırılar düzenledi.

9 Aralık 2001: Bir Filistinli Hayfa’da İsrail askeri güçlerinin kullandığı bir otobüs terminalinde şehadet eylemi gerçekleştirdi. Eylemde 17 işgalci asker yaralandı.

14 Ocak 2002: el-Fetih’in askeri kanadı durumundaki el-Aksa Şehitleri Birlikleri’nin Batı Yaka’nın Tulkerem bölgesi sorumlusu 30 yaşındaki Raid el-Keremi bir suikast sonucu öldürüldü.

15 Ocak 2002: el-Keremi’nin intikamı için gerçekleştirilen bir eylemde Batı Yaka’nın Nablus şehrinin batısında bir İsrail devriyesi pusuya düşürülerek bir subay öldürüldü, birkaç subay da yaralandı.

17 Ocak 2002: Bir Filistinli el-Hadira’da bir toplantı salonuna girerek toplananların üzerine ateş etti ve 6 kişiyi öldürüp 30 kişiyi yaraladı. Bu eylemin sorumluluğunu da el-Aksa Şehitleri Birlikleri üstlendi ve Raid el-Keremi’nin intikamı için gerçekleştirildiğini açıkladı. Eylemi gerçekleştiren ve kendisi Nablus’tan olan Abdusselam Hasune İsrail polisiyle çatışmada şehit oldu.

19 Ocak 2002: el-Keremi’ye düzenlenen suikastın intikamının hızlı bir şekilde ve İsrail’e ağır darbe indiren eylemlerle alınması üzerine telaşa kapılan işgalciler, Batı Yaka’nın Ramallah şehrinde özerk yönetime ait radyo ve televizyon binalarını işgal ettiler. İşgalciler radyo ve televizyon istasyonlarının teknik cihazlarını tamamen tahrip ettiler. İşgal güçlerinin saldırıları bu kadarla kalmadı. Gerek Gazze’de ve gerekse Batı Yaka bölgesinde muhtelif yerleşim yerlerine yönelik olarak da çeşitli saldırılar gerçekleştirdiler.

22 Ocak 2002: İşgal güçleri Nablus’ta bir eve girerek HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri’nin dört komutanını şehit ettiler.

22 Ocak 2002: Batı Kudüs’te Said Ramazan adlı 24 yaşında bir Filistinli genç şehrin ortasında etrafa ateş ederek tam 30 İsrailliyi yaraladı. Genç İsrail polisleriyle çatışmaya girerek şehit oldu. Eylemi el-Fetih’e bağlı el-Aksa Şehitleri Birlikleri üstlendi.

25 Ocak 2002: Safvet Halil adlı 17 yaşında bir genç Tel Aviv’in eski otobüs terminaline patlayıcı yüklü motorsikletiyle girerek şehadet eylemi gerçekleştirdi. Eylemde 3’ü ağır 25 İsrailli yaralandı. Eylemi İslami Cihad Hareketi’nin Kudüs Seriyyeleri üstlendi.

27 Ocak 2002: Kudüs’ün Yafa Caddesi’nde HAMAS’ın askeri kanadının üstlendiği ve işgalcilerden en az üç kişinin öldüğü 100 kişinin de yaralandığı bir şehadet eylemi gerçekleştirildi. Eylemi gece geç saatlerde, Nablus’taki en-Necah Üniversitesi’nde tahsil gören Şehinaz adında bir bayan öğrenci gerçekleştirdi. Bu aynı zamanda Filistin’de bir bayanın gerçekleştirdiği ilk şehadet eylemi oluyordu.

28 Ocak 2002: Tel Aviv’de bir polis merkezine yönelik önemli bir eylem gerçekleştirildi. Eylemci Ramat Gat polis merkezinde toplanan polislerin üzerine doğru ateş ederek bir işgalciyi öldürüp, birkaçını da yaraladı. Daha sonra polislerle silahlı çatışmaya girerek şehit oldu.

30 Ocak 2002: İsrail ajanı gibi çalışan ama gerçekte İsrail aleyhine hareket eden; İslami Cihad Hareketi mensubu 22 yaşındaki Murad Ebu’l-Asel adlı bir Filistinli iki işgalci subayla birlikte bir arabada yolculuk ederken üzerindeki bombayı patlattı ve iki subayın ölümcül bir şekilde yaralanmasına sebep oldu.

1 Şubat 2002: Filistinli eylemciler Batı Yaka’daki Hamra yahudi yerleşim merkezine girerek birkaç yerleşimciyi rehin aldılar. İşgal güçlerinin bu kişileri kurtarmak için gerçekleştirdikleri operasyon da tam bir fiyaskoyla sonuçlandı ve rehinelerin tamamı operasyonda hayatlarını kaybetti.

7 Şubat 2002: İşgal devleti Hamra eylemine cevap amacıyla Batı Yaka’daki Nablus şehrini bombaladı. Filistinliler de bu saldırıya karşı cevaplarını özerk yönetime bağlı Cenin hapishanesine baskın düzenleyerek oradaki siyasi tutukluların tamamını dışarı çıkarmakla gösterdiler.

10 Şubat 2002: İki Filistinli Bi’ru’s-Sebu yakınındaki bir askeri üsse girerek iki askeri öldürdü, dört askeri de yaraladılar. Her iki genç de işgalcilerle çatışmaya girerek şehit oldu. Eylemin sorumluluğunu HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri üstlendi.

27 Şubat 2002: Doğu Kudüs’teki Aterut Sanayi Sitesi’nde bir İsrailli tabancayla öldürüldü.

2 Mart 2002: el-Fetih’in askeri kanadı el-Aksa Şehitleri Birlikleri 1948’de işgal edilmiş topraklarda bulunan Netanya yahudi yerleşim merkezine roketli saldırı düzenledi.

2 Mart 2002: Kudüs’ün İsrail Evi mahallesinde, el-Aksa Şehitleri Birlikleri’ne mensup, ed-Dehişe mülteci kampından Muhammed Darağime eş-Şu’ani adlı bir Filistinlinin aşırı siyonist bir gruba ait okulda şehadet eylemi gerçekleştirmesi üzerine 10 kişi öldü, en az 40 kişi de yaralandı.

3 Mart 2002: Cenin yakınlarında bulunan askeri bir karargaha HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzettin Kassam Birlikleri mensupları saldırı düzenledi. İzzettin Kassam Birlikleri adına yapılan açıklamada eylemin işgal güçleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin intikamı için gerçekleştirildiği, eylemde bir askeri karargaha ait çadırlara doğrudan silahlı saldırı düzenlendiği ve onlarca askerin isabet aldığı bildirildi. İşgal devleti bu eylemdeki kayıplarını açıklamadı. Ancak bölgede oturanlar, işgal güçlerine ait helikopterlerin çok sayıda yaralıyı taşıdığının görüldüğünü dile getirdiler.

Aynı tarihte Ramallah’ta Afra yahudi yerleşim merkezi yakınındaki bir askeri geçiş noktasına yönelik olarak gerçekleştirilen bir eylemde 9 İsrailli ölürken, 14’ü de yaralandı. Yine aynı noktada ve aynı tarihte gerçekleştirilen bir başka eylemde 1 İsrail askeri öldürüldü, 3’ü de yaralandı. Eylemleri el-Aksa Şehitleri Birlikleri’yle İslami Cihad Hareketi üstlendi.

4 Mart 2002: HAMAS’ın askeri kanadının komutanlarından Hüseyin Ebu Kuveyk’in eşi ile üç çocuğu, arabalarının Batı Yaka’daki Ramallah şehri yakınında bulunan Bisgut yahudi yerleşim merkezi etrafına toplanan işgal güçlerine ait bir tankın attığı mermilere hedef olması sonucu şehit edildi. Saldırı esnasında Ebu Kuveyk’in eşi, çocuklarını okuldan eve götürüyordu. Tanktan atılan mermilerin saçtığı şarapnel parçaları da saldırı esnasında yoldan geçen bir baba ile oğlunun şehit olmasına sebep oldu. Böylece bu vahşi saldırıda Filistinlilerden toplam altı kişi hayatını kaybetti.

5 Mart 2002: Bir Filistinlinin 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarının kuzey kesiminde ve Tel Aviv’in yakınındaki Afule yahudi yerleşim merkezine giden bir otobüste gerçekleştirdiği istişhadi eylemde bir yahudi yerleşimci ölürken yirmi yerleşimci de yaralandı. Yaralananlardan bazılarının durumları ağırdı.

Aynı gün bir başka eylem de Beytlaham civarındaki Goş Atasyun yahudi yerleşim merkezi yakınında işgalcilere ait bir aracın otomatik silahlarla taranması suretiyle gerçekleştirildi. Eylemde bir yerleşimci öldürülürken iki işgalci asker de yaralandı.

Aynı gün akşam saatlerinde Filistinli direnişçiler işgalcilere ait bir otobüse karşı otomatik silahlarla saldırı gerçekleştirdiler. Saldırıda yerleşimcilerden biri yaralandı.

6 Mart 2002: Gazze bölgesinde dolaşan ve özerk yönetim polisine ait bir jeepe saldırı düzenlenmesi sonucu özerk yönetim polis teşkilatında görevli Yüzbaşı Cemil es-Sebbağ şehit oldu.

Aynı gün Gazze’nin Han Yunus şehrindeki el-Ferrahin mıntıkasında dolaşan 50 yaşındaki Abdulgani Ebu Dukke işgalci askerler tarafından vuruldu. İşgalciler üç saat süreyle ambulansların Ebu Dukke’ye yaklaşmasını engellemek suretiyle onun kıvranarak ve kan kaybından ölümüne sebep oldular.

Yine aynı gün Gazze’de işgal güçlerine ait tankların attığı mermilerin şarapnel parçalarına hedef olan 40 yaşındaki Mufide Muhammed Ebu Dukke adlı bayan da hayatını kaybetti.

7 Mart 2002: İşgal güçleri Batı Yaka’nın Nablus şehri yakınında bulunan Hivare’deki Hivare Lisesi’ne baskın düzenleyerek öğrencileri çıkardılar. İşgal güçleri bu okulu 10 ayrı zırhlı araçla kuşatmaya aldılar.

Aynı tarihte işgal güçleri Cenin şehrinin güneybatısında bulunan Siris köyüne baskın düzenleyerek İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadının mensuplarından 28 yaşındaki Muhammed Teysir el-Anini’yi şehit ettiler.

İşgal güçleri aynı tarihte Batı Yaka’da gerçekleştirdikleri cinayetlerle 10 Filistinliyi şehit ettiler. Beytlaham’a havadan F-16 tipi uçaklarla saldırı düzenlendi ve bir bina tamamen tahrip edildi. Siyonistlerin o gün Batı Yaka bölgesindeki saldırılarında onlarca Filistinli de yaralandı.

8 Mart 2002: İşgalciler, Gazze ve Batı Yaka bölgelerinde toplam 50 kişiyi şehit ettiler. Bu tarihte gerçekleştirilen saldırılarda ölü sayısının çok olmasının en önemli sebebi ise yaralıların hastanelere nakledilmelerinin önlenmesiydi. O gün sağlık ekiplerinin müdahalelerini engellemek amacıyla gerçekleştirilen saldırılar yüzünden iki doktor, bir hastane müdürü ve bir ambulans şoförü hayatını kaybetti, bir sağlık görevlisi de ağır yaralandı. İki ambulans feci şekilde tahrip edildi.

Aynı tarihte Nablus yakınındaki Ariel yahudi yerleşim merkezinde bir Filistinli üzerindeki bombaları patlattı. Eylemcinin hayatını kaybettiği eylemde bazıları oldukça ağır olmak üzere on yahudi yerleşimci yaralandı. Eylemin sorumluluğunu Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin askeri kanadı durumundaki Ebu Ali Mustafa Birlikleri üstlendi ve eylemi 24 yaşındaki Şadi Muhammed Nassar’ın gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yine aynı tarihte Gazze’nin güneyindeki Goş Katif yahudi yerleşim merkezi sitelerinden Atsamuna sitesine yönelik olarak 5 yerleşimcinin ölümüne, 12’sinin de yaralanmasına neden olan bir eylem gerçekleştirildi. Eylemci işgal güçleriyle çatışmaya girerek şehit oldu. Eylemin sorumluluğunu HAMAS’ın askeri kanadı üstlendi.

9 Mart 2002: Kudüs’te Ariel Şaron’un evinin hemen 50 m ilerisinde bir lokantada, işgalcilerden 11 kişinin ölümüne 40 kişinin de yaralanmasına sebep olan bir şehadet eylemi gerçekleştirildi. Eylemin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: