Mustafa Kemal’in Padişah’tan habersiz Samsun’a gitmesi imkansız

“Mustafa Kemal’in Padişah’tan habersiz Samsun’a gitmesi imkansız”     

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit, Osmanlı Devleti’nin son Padişahı Sultan Vahdettin’in hain olmadığı görüşünü tekrarladı.

Tarihçilerden Ecevit’e destek

“Bazı gerçeklerin açıklanma zamanı geldi” diyen Ecevit, İstanbul’da son derece iyi bilinen bir asker olan Mustafa Kemal’in Padişah’tan habersiz Samsun’a gitmiş olmasının imkansız olduğunu söyledi. Or-an’daki kütüphane evinde bir basın toplantısı düzenleyen Ecevit, son padişah Vahdettin hakkındaki bir gazetede yer alan ve kamuoyunda tartışmalara neden olan görüşlerine açıklık getirdi. Son Padişah Vahdettin ve son Sadrazam Tevfik Paşa’nın Sevr’i imzalamadığının altını çizen Ecevit, Tevfik Paşa’nın Londra Konferansı’nda Türk halkının asıl temsilcisinin Ankara hükümeti olduğunu da açıkca söylediğini ifade etti. Tevfik paşanın bu tavrının şahsi bir tavır olmadığını belirten Bülent Ecevit, Tevfik paşanın Sultan Vahdettin’in görüşünü dile getirdiğini kaydetti. Yanlış anlamaların ve yanlış bilgilerin tarihin yeterince bilinmemesinden kaynaklandığına dikkat çeken Ecevit, bu konuda tarihçilere büyük görev düştüğünü ifade etti. Mustafa Kemal Atatürk’ün o dönemin İstanbul’unda çok iyi tanınan bir asker olduğunu hatırlatan Ecevit, “İstanbul’dan kalkacak. Padişahin gözleri önünde ondan habersiz Bandırma vapuru gibi bir vapurla Samsun’a gidecek. Bu mümkün değil” diye konuştu. Ecevit, “Padişah, Atatürk’ün Samsun’a ne zaman gideceğini, niçin gideceğini elbette biliyordu. En azıyla göz yummuş olmalı” dedi.

19/07/2005-zaman.com.tr

Reklamlar

2 Responses to Mustafa Kemal’in Padişah’tan habersiz Samsun’a gitmesi imkansız

  1. buse dedi ki:

    süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  2. aslıhan dedi ki:

    yyaaa ben ardıgım hiç bişeyi bulamıyorum lütfen biri yarddım ben atatürk ilk toplantısından hariç basınla yaptıgı toplantıyı istiyorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: