Yalancı Haritalar ve Demode Gözlük

Günümüzde herkesin sıkça kullandığı ama içeriği ile anlamı örtüşmeyen bir takım tanımlamalar var. ” Batı dünyası”, “Ortadoğu”, “Batı kültürü”, “Doğu kültürü” gibi.

Bakıldığında ilk anda bu tabirlerin hemen hepsi bir takım müşahhas çağrışımlar yapar herkesin beyininde ama hiç kendi kendimize sorduk mu acaba Ortadoğu hakikatten coğrafi olarak Ortadoğu mudur ? Ya da Ortadoğu kime göre Ortadoğudur ? Veya “Batılı ülkeler” kavramını sorguladık mı hiç ? Batılı ülkeler gerçekten batılı mıdır ? Ya da batıda mıdır ? Doğu kültürü ne demektir ? Kime göre batı, kime göre doğudur bunlar ?

Gelin hep beraber bir zihin jimnastiği yapalım. Atlası elimize alıp klasik olarak dünya haritasının masaya yatırılmış halini düşünmeden, dünyayı yuvarlak bir gezegen olarak düşünelim önce. Yani klasik veya bize zorla kabul ettirilmiş şablondan sıyrılalım evvela.

Şimdi Avustralya batı ülkesi değil mi ? Hayır değildir. Avustralya, haritayı karşınıza aldığınızda Türkiye’ye yada Afrika ülkelerine göre daha doğudadır. Ama Avustralya batılı bir ülkedir veya zihnimize öyle kazınmıştır. Oysa “east” ingilizcede doğu demektir ve Avustralya’nın ingilizcedeki anlamı “doğu ülkesi” dir. Peki bunları bize kim yanlış öğretti ve amacı neydi ?

Mesela Amerika da batılı bir ülke olarak bilinir. Ama Çin’den bakarsanız Amerika doğudadır. Veya Cezayir Yunanistan’a, Almanya’ya hatta Avrupa ülkelerinin bir çoğuna nazaran çok daha batıdadır ama bir “doğu” ülkesidir Cezayir.

Bu bakış açısının bir neticesidir ki, İsrail batılı bir devlet kabul edilebilmekte yada en azından “batı kültüründen” sayılabilmekte fakat daha batısında bulunan Mısır “doğulu” olmak zorundadır.
Peki bunun böyle olduğunu söyleyen kim ?

Eğer dünya yuvarlaksa bir tane doğunun yada bir tane batının olması mümkün müdür ? Doğu, batı kavramları tamamen izafi ve değişken kavramlardır. Bu izafi kavramları beyinlerimize somutlaştırarak dikte eden kimdir ?
Ne demektir doğu kültürü?…Batı kültürü ne demek ?…

Batılı ülkeler tanımlamasının anlamı nedir ? Bu anlamı bugün kullanıldığı kalıba kim yüklemiştir ? Anlaşılacağı üzere bu tanımlamaların hiç birisi aslında coğrafi tanımlamalar değildir. Tamamen ideolojik ve dinsel ayrıştırmalardır. Yani Hırıstiyan devletlerin kendi emelleri doğrultusunda coğrafyayı kullanmalarından ibarettir bütün bunlar. Deha fazla uzatmayalım isterseniz. Demek istediğim şu; Hırıstiyan dünyası (ki bundan kastım, yöneten elitlerdir) çifte standartlarını, ikiyüzlülüklerini coğrafya gibi pozitif bilim kabul edilen bir alana dahi giydirmeyi becermişlerdir. Haritalara bile yalan söyletebilmişlerdir.

Ne olursa olsun biz, onların bize dikte ettirmeye çalıştığı kalıplara karşı direnmeliyiz, hiçbir şeyi, hiçbir olayı onların bizim anlamamızı istediği gibi anlamak ve onların istediği gibi düşünmek zorunda hissetmemeliyiz kendimizi. Biz kendimiz gibi, yani kendi açımızdan bakmalıyız, en azından buna çabalamak zorundayız.
Peki yalancı haritalara bakmayalım mı ? Bakalım tabi ama yalanlarına kanmayalım haritaların.

Birinci dünya savaşında Rusya ve galip Avrupa devletlerinin iki diplomatının (Sykes & Picot) uydurduğu bir tabirdir Ortadoğu. Bunu bilelim de bakalım haritalara. Kıta isimlerine bakarsanız (Avrupa, Afrika, Asya..) hiçbirisin de “doğu” yada “batı” diye bir isimlendirme yoktur. Adamın birinin çıkıp şu ülkeler doğulu şu ülkeler batılı diyene kadar da böyle birşey yoktu. Atatürk’ün Nutku’nda da “batılı ülkeler” tabiri hiç geçmez. Medeni devletler, muasır medeniyetler gibi tabirlerin bugünkü anlamıyla batılı devletler olduğunu kim iddia ve ispat edebilir ? Muasır (gelişmiş, asra ayak uydurmuş) bir devlet doğuda ise ne olacak (Japonya gibi)?
Gelin yalancı haritalara göre değil, bize göre, bizim çıkarlarımıza göre, milli menfaatlerimiz doğrultusunda ve manevi değerlerimizin de içinde yer aldığı öz kültürümüze göre bakalım bütün olaylara ve bütün dünyaya ha ne dersiniz, gözlüklerimizi değiştirmenin zamanı gelmedi mi sizce de ?
Kendi değerlerinin farkında olan şahsiyetlere selam olsun…

Av. Abdullah ERENOĞLU(haberobjektif.net)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: