Dünya-Coğrafi konum

Coğrafi Konum 

Yeryüzündeki herhangi bir alanın bulunduğu yere, o alanın coğrafi konumu denir. Coğrafi konum, matematik konum ve özel konum olarak iki şekilde ifade edilir. 

Matematik Konum 

Dünya üzerinde bir nokta veya alanın yerinin belirlenmesi için, o noktanın Ekvator’a ve başlangıç meridyenine olan uzaklığının bilinmesi gerekir. Bunun için enlem ve boylam kavramlarından yararlanılır. Örnek : Türkiye 36° – 42° Kuzey enlemleri,                26° – 45° Doğu boylamları arasında yer alır. 

Özel Konum 

Dünya üzerindeki bir yerin çevresine, denizlere, yer şekillerine, anayollara, geçitlere ve komşularına göre konumudur.Özel Konum;İklim koşullarını,Doğal bitki örtüsünü,Tarımsal etkinlikleri,Nüfus ve yerleşme biçimini,Ekonomik etkinlikleri,Ulaşım olanaklarını,Siyasal ve kültürel yapıyı etkiler. 

Enlem  

Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın başlangıç paraleli olan Ekvator’a uzaklığının açısal değeridir.Q açısı, D noktasının Ekvator’a olan uzaklığının açı cinsinden değeridir ve D noktasının enlem derecesini verir.Örnek :Q açısının değeri 45 ise, D noktasının enlem derecesi 45° dir. 

Enlemin Etkileri 

Bir yerin enlemi,Güneş’in ufukta ulaşabileceği yükseklikGüneş ışınlarının yere değme açısı,Gölge boylarının yıl içindeki değişimi,Gece – gündüz sürelerindeki değişim,İklim koşulları, hakkında bilgi verir.İklim koşullarına bağlı olarak,Bitki örtüsü,Tarım ürünleri ve hayvan ürünleri,Akarsu rejimleri,Deniz sularının özelliği,Nüfus ve yerleşme özelliğiTarımın ve ormanların üst yükseklik sınırı,Kalıcı karların başlama yüksekliği hakkında bilgi edinilebilir. 

Boylam 

Dünya üzerindeki herhangi bir noktanın başlangıç meridyenine olan uzaklığının açısal değeridir.Q açısı, D noktasının başlangıç meridyenine olan uzaklığının  açı cinsinden değeridir ve D noktasının boylam derecesini verir. Örnek :  D noktasına ait Q açısının değeri 30 derece ise, D noktasının boylam derecesi 30° dir. 

Boylamın Etkileri 

Bir yerin boylamı ;Yerel saatler,Saat dilimleri,Aynı enlem üzerindeki noktalarda Güneşin doğuş ve batış saatleri hakkında bilgi verir. 

Yerel Saat : Bir noktada Güneş’in gökyüzündeki konumuna göre belirlenen saate yerel saat denir. Aynı boylam üzerindeki noktalarda yerel saat aynıdır. Herhangi bir meridyenin Güneşin tam karşısına geldiği an, meridyen üzerindeki tüm noktalarda yerel saat 12.00’dir.Güneş, doğudaki bir noktada batıdaki yerlere göre daha önce doğar ve daha önce batar; bu nedenle yerel saat doğudaki yerlerde daha ileridir. 

Yerel Saat Hesaplamalarında İzlenecek Yol 

 • Meridyen farkı hesaplanır.
 • Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde ise çıkarma, farklı yönde ise toplama işlemi yapılarak meridyen farkı bulunur.
 • Zaman farkı hesaplanır.
 • Birbirini izleyen iki meridyen arasındaki zaman farkı 4 dakikadır. Meridyen farkı ile 4 dakika çarpılarak zaman farkı bulunur.
 • Zaman farkı soruda verilen yerel saate eklenir veya çıkartılır.
 • Doğuda olan bir yerin yerel saati ileridir. Bu nedenle soruda verilen yerin yerel saati ileri ise zaman farkı çıkarılır, yerel saati geri ise zaman farkı eklenir.

Örnek : 20. Doğu meridyeni üzerindeki A noktasında yerel saat 21.00 iken, B noktasının yerel saati kaçtır? Çözüm : Meridyenler başlangıç boylamına göre aynı yönde oldukları için çıkarma işlemi yapılır.Meridyen farkı = 40 – 20 = 20 meridyenZaman farkı = 4 * 20 = 80 dakika ise 80 / 60 = 1 saat 20 dakikaB noktası A noktasına göre daha doğuda olduğu için yerel saati ileridir.B’nin yerel saati = 21.00 + 01.20 = 22.20 dir. 

Güneş’in Doğuş veya Batış Saatinin Bulunması 

Bir noktada Güneş’in doğuş veya batış saati verildiğinde, aynı paralel üzerinde bulunan başka bir noktada Güneş’in doğuş veya batış saatini bulmak için,

 • Aradaki zaman farkı bulunur.
 • Güneş doğudaki yerlerde daha erken doğup battığı için, Güneş’in doğuş ve batış saatinin sorulduğu nokta doğuda ise zaman farkı verilen saatten çıkarılır. Sorulan nokta batıda ise zaman farkı verilen saate eklenir.

 

UYARI : Meridyenler, Greenwich’e (0°) göre farklı yönde ise, meridyen farkını bulmak için toplama işlemi yapılır.UYARI : 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde (ekinokslarda) bir yerdeki Güneş’in doğuş veya batış saati verilirse, bir başka yerdeki Güneş’in doğuş veya batış saati bulunabilir. Çünkü bu tarihlerde gece – gündüz süreleri eşit olduğu için Güneş doğduktan 12 saat sonra batar ve battıktan 12 saat sonra doğar.Saat DilimleriDünya 15 derecelik aralıklarla 24 saat dilimine ayrılmıştır. Her saat diliminin ortasından geçen meridyen o saat dilimini kullanan ülkelerin ortak saat ayar meridyenidir. Türkiye 2. Ve 3. Saat dilimlerinde yer alır. 

UYARI : Bir ülkede birden çok saat dilimi kullanılması için, ülkenin doğu – batı doğrultusunda en az 2 saat dilimini kapsayacak kadar geniş olması gerekir.

kaynak: bilgidünyası E kitabından alınmıştır.

Reklamlar

8 Responses to Dünya-Coğrafi konum

 1. savaş sarptaş dedi ki:

  bu yazıyı nasıl indire bilirim

 2. ismailkorpe dedi ki:

  ctrl-a yaparak kopyala ve word’a aktar, oradan da alırsın.

 3. tahasko dedi ki:

  supersinnnn yaaaaa

 4. özge dedi ki:

  çok güzel bir sayfa tebrik ederim

 5. ayberk dedi ki:

  çok teşekkürler

 6. mattt hardy****jeef hardy dedi ki:

  gözel

 7. prenses dedi ki:

  güzel ama altında resim ile gösterilmisi olsaydı daha güzel olurdu.:)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: